Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 20, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Implementacja dyrektywy DSM w ostatnim dniu przed wakacyjną przerwą Sejmu

Podczas spotkania premiera z przedstawicielami mediów zapadła decyzja o powołaniu zespołu, który w ekspresowym tempie przygotuje poprawki do ustawy wdrażającej dyrektywę DSM (fot. Leszek Szymański/PAP)

W przyszłym tygodniu parlament niemal codziennie będzie się zajmował nowelizacją Prawa autorskiego implementującego unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market). Ostateczne jej głosowanie zaplanowano na piątek 26 lipca, czyli w ostatnim dniu pracy Sejmu przed przerwą wakacyjną.

Legislacyjny maraton rozpocznie w najbliższy wtorek senacka komisja kultury. Tego dnia ma głosować poprawki wypracowane w tym tygodniu przez zespół złożony z ekspertów delegowanych przez stowarzyszenia i związki zrzeszające dziennikarzy i wydawców oraz urzędników Ministerstwa Kultury.

Czy parlament wprowadzi korzystne poprawki dla dziennikarzy?

Przypomnijmy: nowelizację Prawa autorskiego implementująca unijną dyrektywę DSM Sejm uchwalił pod koniec czerwca. Daje ona dziennikarzom i wydawcom prawo do ubiegania się o wynagrodzenia za treści wykorzystane przez big techy. Jednak wydawcy i eksperci podkreślają, że tylko teoretycznie. Ustawa nie wprowadza bowiem mechanizmów, z których wydawcy mogliby skorzystać w staraniach o rekompensaty za treści wykorzystane przez platformy internetowe.

Czytaj też: Szef KRRiT umożliwił Republice i wPolsce24 natychmiastową emisję na MUX 8

W reakcji na odrzucenie postulatów zgłaszanych w trakcie prac nad nowelizacją w Sejmie, media przeprowadziły 4 lipca akcję protestacyjną pod hasłem "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów", w której ostrzegali, że brak wsparcia mediów w Prawie autorskim przez państwo doprowadzi do śmierci jakościowego dziennikarstwa i będzie miało katastrofalne skutki dla polskiej kultury, gospodarki i demokracji.

Dzięki interwencji premiera Donalda Tuska w środę 10 lipca zostało zwołane spotkanie przedstawicieli rządu i mediów w formule okrągłego stołu. Efektem jego prac było ustalenie, że specjalny zespół ekspercki wypracuje korzystne dla dziennikarzy i wydawców poprawki do nowelizacji Prawa autorskiego, które zostaną poddane pod głosowanie we wtorek 23 lipca podczas obrad senackiej komisji kultury.

– Następnego dnia poprawki mają być głosowane podczas plenarnych obrad Senatu – mówi Maciej Wróbel, poseł Koalicji Obywatelskiej, członek sejmowej komisji kultury i środków przekazu. – Natomiast w czwartek ewentualnymi zmianami Prawa autorskiego zajmie się sejmowa komisja kultury. A w piątek w bloku głosowań ustawa po zmianach ma być ostatecznie uchwalona przez Sejm – dodaje.

Czy parlament wprowadzi korzystne dla dziennikarzy i wydawców poprawki do Prawa autorskiego? – Poprzemy je. Mam nadzieję, że tak samo zachowają się nasi koalicjanci – mówi Maciej Wróbel.

Czytaj też: Metoda Głuchowskiego. Reporter "GW" zarabiał kokosy na zmanipulowanych tekstach

(JF, 20.07.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.